Poratka irtás ózonnal
A tartósan létrehozott nagy ózonkoncentráció elpusztítja a kifejlett poratkákat. Azonban egy ózonos fertőtlenítés bár jól kiegészít egy komplex védekezést, azonban önmagában nem fogja megoldani a poratka allergia problémáját.
Röviden a poratkáról és a por allergiáról
A háziporatkák elhullajtott emberi és állati hámszövetekkel táplálkozó mikroszkopikus méretű rovarok. A petéből 3-4 hét alatt kifejlődött ivarérett atka minden nap rak petéket.
Jól tűri a hőmérsékleti szélsőségeket, ha napi néhány órát a számára ideális 20-30°C és 60% feletti páratartalomban tölthet. Ilyen ideális hely például az ágyunk, amikor benne fekszünk.
A házipor allergiás nem a porra, hanem a poratka ürülékére és az elpusztult állatok levegőbe jutott részecskéinek belégzésére érzékeny.
Az allergiát erősíti a poratkákkal szimbiózisban élő penészgombák spórája.
A poratka legfőképpen a lakástextíliákban lakik.
Könnyedén utazik a ruhánkon, ezért szinte kiirthatatlan,
az egyedszáma viszont erősen korlátozható és így az okozott allergiás tünetek szinte teljesen megszüntethetőek.
Ha szeretne bővebben tájékozódni a poratka allergiáról, akkor ajánlom figyelmébe Dr. Kraxner Helga: A téli náthát gyakran a poratka okozza című cikkét.
A poratka visszaszorítása
Alapos takarítás
A takarítással egyrészt eltávolítja az allergiát okozó anyagokat, másrész eltávolítja a poratkák táplálékát, illetve részben magukat az atkákat is.
Takarítás alatt első sorban a rendszeres és alapos porszívózást értem.
Házi por allergiásoknak a porszívózás a tünetek erősödése miatt kellemetlen lehet,
ezért a hagyományos és a Hepa szűrős porszívók helyett ajánlom a vízszűrős porszívókat, melyek hatékonyabban szűrnek kisebb részecskéket.
Ha van rá lehetőség, akkor a központi porszívó, a tökéletes megoldás, mely kültérbe fújja a levegőt.
Textíliák tisztítása
Ajánlott a szokványosnál gyakoribb függöny mosás, kárpit és szőnyeg tisztítás.
Lehetőleg összehangoltan végezze a tisztításokat,
hogy a textíliák közötti a ruháján ne utaztassa körbe a parányi rovarokat a még nem tisztított és a tiszta anyagok között.
Az ágyneműt gyakrabban és 60°C-on mossa.
Kisebb textilt tartalmazó tárgyaknál, mit például egy kispárna, -20°C-ra fagyasztással is kezelhet.
Ózonos fertőtlenítés
Az ózon sajnos nincs hatással a petékre, ezért a rovarok fejlődési ciklusát figyelembe véve, érdemes kétszer meg ismételni a kezelést. A megfelelő hatás eléréséhez nagy ózon koncentrációt kell létrehozni és lehetőség szerint érdemes azt minél tovább a helységben tartani.
Légtisztító
A légtisztító nem lesz hatással a poratkák számára, viszont az allergiás tüneteket okozó anyagokat kiszűri a levegőből, így tüneti kezelésre megfelel.
Pára és hőmérséklet
A lakás hőmérsékletének és páratartamának csökkentésével a háziporatkák szaporodását vissza lehet vetni. A poratkák 20 és 30°C közötti hőmérsékleten és 60%-os relatív páratartalom felett érzik jól magukat, de elég jól viselik a hőmérsékleti szélsőségeket, így -20 és 55°c között életképesek maradnak. Hőmérsékletben nem tudunk versenyezni, de ha sikerül legalább éjszakára 18°C alá vinni a lakás hőmérsékletét, az már segíthet.
Télen viszonylag egyszerűen kivitelezhető, mert a napi többszöri szellőztetéssel jól csökkenthető a lakás levegőjének páratartalma, nyáron ugyan ez sokkal több plusz energiát igényel. Kimutatták, hogy a légkondicionált lakások atka fertőzöttsége kisebb, mivel a klíma hűtési üzemben szárítja a levegőt. A levegő hűtése nélkül is szárítható a levegő, egy kompresszoros párátlanító gép használatával. A levegő drasztikus szárításánál legyen tekintettel a fa burkolatokra és a bútorokra!
A lakástextíliák
A védekezésben segítséget nyújthatnak még azok a textíliák, melyek kimondottan a poratka megtelepedését gátló anyagokból készültek, vagy ilyen anyagokkal vannak kezelve. Szőnyeg, bútor kárpit, töltő anyag és ágymatrac is készül ilyen anyagokból.
Vegyszerek
Spray és por formában is kaphatók különböző vegyszerek, melyekkel talán kevésbé bonyolultan és talán gyorsabban is lehet kezelni ezt a problémát, de úgy gondolom, hogy akinek már egyébként is van egy érzékenysége, az ne keressen mellé másikat.
Összefoglalás
A háziporatka egy gyors életciklusú szapora rovar, melyet akaratlanul hurcolunk magunkkal a ruhánkon egyik lakástextilíától a másikig, egyik lakásból a másikba. Lehetetlen véglegesen kiirtani, viszont a szokásaink megváltoztatásával féken tudjuk tartani.
A fent felsorolt praktikák mindegyike hatásos védekezési mód, azonban önmagában egyik sem oldja meg a problémát, ezért rendszer szinten érdemes hozzáállni, a lehető legtöbb eszközt alkalmazva.